Korepetycje

Korepetycje

W dzisiejszych czasach korepetycje stają się koniecznością dla uczniów poważnie myślących o swojej edukacji. Niestety forma współczesnego nauczania, wywarła przekonanie, że jeżeli chcemy się nauczyć czegoś dobrze, musimy za to zapłacić. Darmowa edukacja w Polsce do pewnego poziomu staje się mitem.

Uczniowie zwłaszcza szkół ponadgimnazjalnych stają przed wyborem korepetytora. Wiele uczniów uczęszcza na zajęcia do nauczycieli często nawet do tych samych, którzy uczą ich, na co dzień w szkole. Są też popularni dobrzy korepetytorzy, nauczyciele znani ze swoich pedagogicznych umiejętności, do których ustawiają się długie kolejki uczniów. Korzystający z usług takich nauczycieli mają pewność, że zostaną dobrze przygotowani do egzaminów maturalnych i do zajęć szkolnych w ogóle. Pozostaje jeden poważny mankament. Otóż nauczyciele tacy często pobierają ogromne wręcz stawki za godzinę korepetycji. Mimo tego nie brak chętnych na zajęcia z nimi, a wręcz przeciwnie, trudno znaleźć wolny termin u takiego nauczyciela.

Uczniowie zwłaszcza w dużych akademickich miastach korzystają równie często z pomocy studentów. Korepetycje u żaków są dużo tańsze niż u nauczycieli szkół średnich. Studenci mają też inną przewagę, a mianowicie, ich wiedza, jest świeższa. Mają znacznie więcej czasu dla swoich podopiecznych i często dojeżdżają do domu uczniów, czego nie można powiedzieć o nauczycielach, zwłaszcza tych renomowanych. Nie mają natomiast doświadczenia, jakim mogą poszczycić się nauczyciele.

Powszechnie wiadomo, że uczniowie wybierający określony kierunek studiów, zwłaszcza bardzo oblegany i renomowany, w celu lepszego przygotowania się do egzaminów i poznania specyfiki studiów i danej uczelni pobierają korepetycje u nauczycieli akademickich. Uczniowie często w weekendy wyjeżdżają na zajęcia do profesorów. Ich wiedza nabiera wówczas specyfiki uczelni wyższych, mają też dużo większą łatwość w przystąpieniu do egzaminów maturalnych, a później w przystosowaniu się do życia studenckiego.

Ostatnimi czasy bardzo popularne stały się różnego rodzaju platformy internetowe, przez które można pobierać korepetycje. Początkowo taką możliwość stwarzały szkoły językowe. Aktualnie coraz bardziej popularne stają się takie korepetycje z innych przedmiotów. Często również korepetycje są przeprowadzane poprzez komunikatory internetowe takie jak Skype.

Wszystkie formy korepetycji mają swoje dobre i złe strony. Nie bez znacznie pozostaje również zasobność portfela rodziców ucznia. Każda z przedstawionych form korepetycji wymaga poniesienia nakładów finansowych. Łatwo przeliczyć, jak mogą kształtować się koszty lekcji dodatkowych. Na przykład w przypadku jednej godziny lekcji tygodniowo, kosztującej 60 zł – co jest średnią ceną. W perspektywie rocznej otrzymujemy wcale niezłą sumkę 2400 zł.

Najważniejsza w tym wszystkim pozostaje jednak motywacja i czas na naukę poświęcony przez samego ucznia. Ponieważ żadne korepetycje nie pomogą, jeżeli uczeń wykazuje małe chęci do nauki.