Wakacje – jak dobrze wykorzystać ten okres

Wakacje – jak dobrze wykorzystać ten okres

Wakacje w pełni. Można spać do południa, wybrać się nad jezioro, leżeć do góry brzuchem i zajadać się do woli truskawkami, malinami i innymi słodkościami. Wielu z Was z pewnością dopada jednak nuda. Dlatego część pewnie sięgnie po powieści, na które nie było czasu w roku szkolnym. Można przeczytać Sagę Zmierzch, a może ktoś zaszaleje i sięgnie po Dostojewskiego, Sienkiewicza, czy innego Dumas. Wielu uczniów nie chce słyszeć o książkach i odpoczywa, albo znalazła jakąś dorywczą pracę, czy to w sklepie albo w smażalni ryb. W czasie wakacji można jednak połączyć przyjemne z pożytecznym i zainwestować na przykład w przygotowanie do matury. Powinni o tym pomyśleć zwłaszcza Ci z Was, którzy wybierają się na oblegane studia, na przykład medycynę. Najprzyjemniejszą i najmniej inwazyjną formą nauki w czasie wakacji pozostaje nauka języka obcego i o tym chciałam Wam nieco napisać.

 

Mamy ogromną mnogość możliwości nauki języka obcego, zwłaszcza w wakacje. Oczywiście najtańszą formą zalecaną każdemu bez względu na to, jakie inne formy podejmie jest nauka we własnym zakresie. Dobrze jest osłuchać się z językiem, którego się uczymy. Leżąc do góry brzuchem w ogrodzie i opalając się warto sobie włączyć na przykład brytyjskie radio. Jak zawsze warto otaczać się językiem i mieć przy sobie na przykład fiszki – niemal wszyscy kochają naukę z tych małych karteczek. Jeżeli oglądacie filmy, warto włączać wersję bez lektora. Nawet, jeśli oglądanie zajmie Wam nieco więcej czasu, to kto by tam przejmował się czasem w wakacje. Często spotykam się z opinią, że filmy oglądane bez lektora bywają za trudne, możecie zacząć od oglądania filmów animowanych. Jeżeli uczycie się języka angielskiego polecam szczególnie, uwielbianego przez wszystkich Winnie the pooh.

 

W nauce języka obcego rzeczą niezastąpioną przez nic innego jest żywy kontakt z językiem. Jeżeli dysponujecie, a raczej jeżeli Wasi Rodzice dysponują odpowiednią sumą gotówki, warto wybrać się na obóz językowy. Dwa albo trzy tygodnie używania języka na okrągło, znacznie poprawi Wasze umiejętności komunikacyjne. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na taki wyjazd, którego koszt może sięgać nawet kilka tysięcy złotych. Uczcie się zatem i pozwólcie, aby to Wam za to zapłacili. Jak to zrobić? Jeżeli ukończyliście 18 rok życia możecie wybrać się na tzw. au-pair. Zainteresowane osoby wyjeżdżają do rodziny w wybranym kraju w roli opiekunki, bądź opiekuna do dziecka. Rodziny preferują długie – roczne wyjazdy, ale możliwe są też krótkie wyjazdy tylko na okres wakacji. Wyjeżdżacie wówczas do rodziny, a języka uczycie się przy okazji i to od native speaker. Dodatkowo możecie zarobić kilkaset euro i poznać obcą kulturą.

 

Jeżeli wyjazdy nie wchodzą w grę, a brak Wam motywacji do samodzielnej nauki języka zawsze możecie zapisać się na kurs. Szkoły językowe przygotowały specjalne oferty na ten okres. Zwykle są to kursy intensywne, które przy zaangażowaniu uczestników pozwalają na podniesienie swoich umiejętności językowych nawet o jeden poziom.

 

Pozostaje jeszcze jedna forma nauki możecie uczęszczać na tradycyjne korepetycje. W nauce języka nic nie zastąpi konwersacji. Wakacje są doskonałym czasem na korepetycje w formie jeden na jeden. Dlaczego? Ponieważ w wakacje ofertę korepetycji przedstawiają również studenci, którzy zjeżdżają na wakacje do swoich domów – często do małych miasteczek. Dzięki temu każdy z Was bez względu na obszar zamieszkania może za niewielką sumę uczęszczać na lekcję. W dużych miastach natomiast studenci, którzy w roku akademickim często nie mają czasu na korepetycje teraz chętnie udzielają lekcji.

 

Najważniejsze są chęci i zaangażowanie – nic ich nie zastąpi. Jeżeli tylko macie ochotę na poprawę swoich umiejętności językowych nie ma na co czekać – warto rozpocząć już dziś.