Korepetycje - moda, czy konieczność?

Korepetycje - moda, czy konieczność?

Działalność o charakterze wspomagającym edukację, do jakich niewątpliwie należą korepetycje stała się niezwykle popularna. Pozostaje, zatem pytanie co się na ową popularność składa, ale nade wszystko czy korepetycje są dziś koniecznością, czy modą, a może fanaberią rodziców i uczniów?

Odpowiedź na te pytania jest dość złożona i niejednoznaczna. Polski system szkolnictwa przeżywa kryzys (podobnie jak wiele innych). Można się na taki stan rzeczy obrazić, ale można też dzielnie stawić mu czoła i podjąć aktywność.

Nie od dziś wiadomo, ze w przeludnionych klasach, gdzie trzeba uśrednić poziom edukacji, nauczyciele pomimo szczerych chęci nie są w stanie zrealizować programu na zakładanym poziomie, czy też nauczyć wszystkich jednakowo. Taki stan rzeczy daje szczególnie o sobie znać w przypadku przedmiotów, gdy interakcja ucznia i nauczyciele jest konieczna. Przykładem może być nauka języka, albo matematyki lub innych przedmiotów, które bywają trudniejsze do zrozumienia dla uczniów, niż inne.

Rodzice i uczniowie świadomi znacznej konkurencji w przypadku rekrutacji do najlepszych szkół wolą podjąć dodatkowe działania niż biernie oczekiwać na to co przyniesie system. Trudno się zatem dziwić, że korepetytorzy, szczególnie dobrzy korepetytorzy są poszukiwani. Korepetycje zaś stają się koniecznością.

Bywają jednak uczniowie, którzy pobierają korepetycje z wszystkiego począwszy od języka polskiego, przez historię, geografię, po matematykę i fizykę, a na angielskim kończąc. W takim przypadku ewidentnie można powiedzieć, że uczeń lub też jego rodzice ulegli szerokiej społecznej presji na naukę wszystkiego i to w najwyższej cenie, aby zapewnić sobie lepszy start. We wszystkim jednak trzeba znać umiar i jasno zatwierdzić, że nic nie jest w stanie zastąpić indywidualnej pracy ucznia.

Tagi: korepetycje